1897 őszén néhány lelkes műegyetemi hallgató, Hajós Alfréd és Gillemot Ferenc vezetésével csapatot alapított Műegyetemi Football Csapat (MFCs) névvel. Így kezdte meg működését, az országban másodikként, önálló egyetemi sportklub. A hallgatók a klubot az alapítástól kezdve az egyetem szerves részének tartották és ezt a tényt a klub nevében és alapszabályában is folyamatosan kifejezésre juttatták. Az 1900-ban elfogadott első alapszabály célkitűzéseként a testgyakorlás terjesztését és művelését határozta meg. A klub folyamatosan kapcsolódott be az atlétikába is, majd 1903-ban felvette a Műegyetemi Atlétikai és Football Club nevet. A növekvő sportélet hatására Zielinski Richárd tanárelnök az új Műegyetem lágymányosi palotájában remek vívó-, birkózó-, ökölvívó- és céllövőtermet építtetett, továbbá számos kiváló edzőt szerződtetett: Bobby Dobbs ökölvívó-világbajnokot, Italo Santelli olasz vívómestert, avagy Weigand Jánost, a kiváló magyar birkózómestert. A neves szakemberek irányítása alatt MAFC-ökölvívók, birkózók és vívók jutottak az élvonalba, és csatlakoztak az 1910-es években méltán Európa-hírű úszógárdához. Az ötágú piros csillagos sportolókat mindenhol tisztelni kezdték. Az egykori alapítók a labdarúgás iránti érdeklődésükkel nem is gondolhattak arra, hogy olyan klub alapjait rakják le, mely száz év után is eredményekben gazdag múltra tekinthet vissza.
A klubnak elévülhetetlen érdeme van megannyi sportág meghonosításában, népszerűsítésében. A műegyetem hallgatói új iránti folyamatos érdeklődését igazolja, hogy nemcsak az évszázad elején berobbanó labdarúgás, úszás, atlétika, ökölvívás, torna, vívás sportágak meghonosításában vettek részt, hanem a harmincas években berobbanó kézilabda, kosárlabda, majd később az öttusa, súlyemelés, tollaslabda elterjedésében is nagy szerepet vállaltak.
A klub tagjai több sportágban is kezdeményezői és harcosai voltak az önálló szövetségek létrehozásának. A hazai eredményes tevékenységük elismeréseként több klubtagok is beválasztottak a nemzetközi sportszövetségek testületeibe is. A magyar sport és a MAFC hírnevének kialakításához kiemelkedően hozzájárultak Dr. Donáth Leó a Nemzetközi Úszó Szövetség és Kankovszky Artúr a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség főtitkáraiként folytatott tevékenységükkel.
A MAFC megalakulásától fogva élen járt az egyetemi és főiskolai sport kibontakoztatásában és fellendítésében. Fontos szerepet vállalt a Főiskolai Sport Szövetség létrehozásában és a nemzetközi egyetemi kapcsolatok kiépítésében. Az első Országos Főiskolai Bajnokság megrendezését is magáénak tudhatja a klub. A nemzetközi kapcsolatokat tekintve a klub már az 1900-as évek elején állandó kapcsolatot tartott az oxfordi egyetemmel. A későbbiekben Prága, Berlin, Szófia, Kolozsvár, Moszkva, Drezda, Tallin, Karlsruhe és Trieszt felsőoktatási intézményeivel létesült kapcsolat.
Visszatekintve a múltra a klub versenyzői megannyi kimagasló eredményt és dicsőséget hoztak a MAFC-nak, a műegyetemnek és az egész országnak. Több olimpián vagy világbajnokságon, Európa-bajnokságon érmet szerző sportoló tartozott a klub kötelékébe. Emellett talán nem olyan látványos, mérhető és aranyérmekben csillogó volt az a tevékenység, melyet a MAFC azért folytatott, hogy az egyetemről kikerülő sok tízezer hallgató a sportágakat megismerje és elsajátítsa. Majd később ezzel a munkahelyén és országszerte segítse és támogassa a testkultúra fellendítését és fenntartását. Azonban, mint egyetemi sportklubnak a fő küldetése ez utóbbi volt.